Do Jana

Do tehamana:

Z HLA B27 związana jest cała grupa zapaleń stawów, zwanych spondyloartropatiami. ZZSK nie masz, więc nie ma co sobie zaprzątać głowy (bardzo rzadko występuje u kobiet, daje inne objawy, nie reaguje tak dobrze na leki).

Można z gruntu przyjąć, że masz reaktywne zapalenia stawów. Pasują objawy, przebieg, reakcja na leki, epidemiologicznie też pasujesz. Raczej co do tego nie mam wątpliwości ani ja, ani Twój lekarz prowadzący (tak wnioskuję z leczenia i badań diagnostycznych).
Blokada kręgosłupa wydaje się raczej problemem błahym (bóle kręgosłupa związane z chorobą krążków międzykręgowych, słabymi mięśniami brzucha, statecznym trybem życia), a mniej prawdopodobne by były to objawy zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych. Gdyby to było ZZSK, to byś miała stale postępujące, silne ograniczenie ruchów w kręgosłupie lędźwiowym.
Zjawiska akustyczne w stawach nie mają żadnego znaczenia.

Pozdrawiam,
JG

 

prosze o konsultacje

a co rozumiesz przez "negatywny wynik dot.tocznia"? badania immunologiczne?
tocznia diagnozuje się według odpowiednich kryteriów, nie tylko wyników laboratoryjnych krwi ale też objawów klinicznych m.in. Rumień twarzy, Owrzodzenia jamy ustnej, Zapalenie lub ból stawów, itd.
więcej znajdziesz tu

Więc są przesłanki by myśleć o toczniu, brak przeciwciał w surowicy może być spowodowany zażywaniem sterydów, które fałszują wyniki badań. Myślę, że może dlatego reumatolog proponuje arechin - jest bardzo skuteczny, szczególnie przy zmianach skórnych, ma mniej skutków ubocznych niż sterydy, a wygląda na to że nie masz w pełni potwierdzonej diagnozy, a nic tak dramatycznego się nie dzieję, by prowadzić agresywne leczenie, zatem byłaby szansa na kontrolowanie choroby, a przy okazji dokończenie diagnostyki, już bez sterydów w systemie.
Dla mnie brzmi rozsądnie, ale nie jestem lekarzem, więc...
decyzja nalezy do ciebie.

dolegliwości po pobraniu wycinka

Dzięki. Innych objawów też się trochę nazbierało i nie chcę już niczego więcej.Kregosłlup -do wymiany,żaden neurochirurg tego nie chce ruszyć, bóle kostno-stawowo-mięśniowe,zapalenie nerwu trójdzielnego,porażenie nerwu twarzowego,porażenie nerwu przedsionkowego-zaburzenie równowagiw lewo,zniesienie lordozy szyjnej i lędżwiowej,cechy uszkodzenia korzeni nerwowych C6-C7,C7-C8,L4-L5,L5-S1 po lewej stronie,zrosty opłucnowe,rozedmę(nie palę) ,jakieś zagęszczenia miąższowe,stan zapalny całego przewodu pokarmowego,był okres ALAT-80, okresowo biegunki,zaparcia,wymioty,oczywiscie waga 10kg w dół i ostatnio te wspaniałe ozdoby na nogach,7 lat chodzeniapo lekarzach-a to ze za dobrze wyglądam,że to korzonki,ze przejdzie. Leczono mnie na RZS,ZZSK,podejrzewają sarkoidozę ,chorobę układowa i ostatnio tocznia ! Tak już walczę z tym około 30 lat.Byłam często posądzana o hipochondrię , a teraz lekarze mówią :dlaczego nie przyszłam wczesniej do nich !!!!!!!!!!! Okresowo brałam sterydy i sulfalazynę i pewnie dlatego troche inaczej to wszystko wygląda.Masę badań robiłam prywatnie -nie chciano mi dać skierowań .Teraz zmieniłam reumatologa-pobrano mi krew na RO,LA,SM,DNA,CCP,pANCA,cANCA i mam czekać pół roku za wynikami! super.Rośnie kreatynina,PLT maleje, FT4 za mało,albuminy spadaja,globuliny rosną,limfocytów troche za dużo i nikt nie wie dlaczego.O RANY ALE SIE ROZPISAłAM .WALCZCIE O SWOJE ZDROWIE A JESLI NIE POMOZE JADEN LEKARZ IDZCIE DO DRUGIEGO

Popaciorkowcowe, reaktywne zapalenie stawów

Cytat: Przypadki zapalenia stawów związanego z paciorkowcami, które nie spełniają kryteriów GR są opisywane u dorosłych i dzieci. Arthritis rozwija się wcześniej, może zajmować stawy rąk, słabo odpowiada na leczenie przeciwzapalne i zazwyczaj utrzymuje się miesiącami. Przypomina więc inne postaci arthritis. Rozpoznanie polega na objawach klinicznych łącznie z dowodami poprzedzającego je zakażenia paciorkowcowego gardła.
W niektórych przypadkach stwierdzano później u pacjentów rozwój carditis. Większość lekarzy sądzi, że paciorkowcowe zapalenie stawów jest wariantem GR. Zatem, zalecana jest profilaktyka antybiotykami jak również obserwacja serca pod kątem carditis.


Trochę informacji znajdziesz też w opisie reaktywnych zapaleń stawów:

Reaktywne zapalenie stawów

Spondyloartopatie

 

jo.asia - choruje na Stilla u dorosłych

Witaj Też jestem ze Szczecina i również u mnie podejrzewano rok temu w listopadzie chorobę Stilla, oprócz tego diagnozowano mnie w kierunku tocznia...Skończyło się na wykluczeniu jednegi i drugiego... (ostatecznie zzsk wyszło). Ale rzeczywiście objawy i u mnie były podobne, za wyjątkeim wyników z krwi, które zazwyczaj są bardzo dobre...Ciekawa jestem u kogo się leczysz? Serdecznie pozdrawiam

Bóle stawów

Dzis dosta3lam artykul i zrobi3lam dla was skrót wybierajac co wazniejsze fragmenty

NZJ a zapalenie stawów
Istnieje bardzo wiele danych epidemiologicznych, klinicznych i eksperymentalnych (badania na zwierzetach) wskazujacych na istnienie wzajemnych powiazan miedzy jelitem a ukaadem motorycznym. Stworzono nawet termin enteroartropatie w celu okre?lenia róznych jednostek reumatologicznych, których podlozem moga byc nieprawidlowosci organiczne lub czynnosciowe jelit.
Dane kliniczne wskazua, ze zmiany w jelitach odgrywaja wazna role w patogenezie kilku jednostek chorobowych okreslanych jako spondyloartropatie, które charakteryzuje sie zajeciem jednego lub obu stawów krzyzowo-biodrowych, stawów kregoslupa (moga byc tez zajete stawy obwodowe, przede wszystkim stawy konczyn dolnych), entezopatia, nieobecnosci czynnika reumatoidalnego, zwiazkiem z antygenem HLA B27 oraz wspólistnieniem zmian skórnych i ocznych (zapalenie teczówki, spojówek).
Najsilniejszy zwiazek miedzy zapaleniem stawów a zmianami w jelitach obserwuje sie oczywiscie u chorych na nieswoiste zapalne choroby jelit. W chorobie Lesniowskiego-Crohna czesciej dochodzi do zapalenia stawów odwodowych niz we wrzodziejacym zapaleniu jelita grubego Natomiast choroba podobna do zesztywniajacego zapalenia stawów kregos3upa (zzsk) wystepuje czesciej chorych na Cu i
W leczeniu zapalenia stawów w przebiegu nzj o obowiazuje podstawowa zasada, "ze to, co jest dobre dla jelit, jest dobre dla stawów". Przede wszystkim nalezy leczyc chorobe podstawowa. Jednoczesne wystepowanie aktywnego zapalenia stawów i jelit umozliwia wdrozenie skutecznego leczenia obu schorzen. W przypadku aktywnego zapalenia stawów przy braku objawów jelitowych obowiazuje takie leczenie jak w pierwotnych spondylortropatiach. Ale nalezy z duza ostroznoscia stosowac NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne), które moga zaostrzyc chorobe jelit i sa odpowiedzialne za zwiekszenie przepuszczalnosci blony sluzowej jelit oraz za czesc przypadków mikroskopowego zapalenia jelit. Ostatnio stwierdzono, powiklania bedace wynikiem stosowania NLPZ (krwawienia, perforacje, niedroznosc, zapalenie uchylków) sa o wiele czestsze niz poprzednio sadzono i stanowia az 40% wszystkich powaznych powiklan zoladkowo-jelitowych. Wyniki pracy Laine (20) potwierdzaja, ze przyjmowanie koksybów (wybiórcze inhibitory syntetaza prostaglandyny -H2COX-2.) jes). Podstawowe podawanie kortykosteroidów jest równiez pomocne w opanowaniu zapalenia stawów. Leki biologiczne stosowane w nieswoistej zapalnej chorobie jelit (Infliximab i inne immunomodulatory) znalazly równiez zastosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i spondyloartropatii.
Leczenie spondyloartropatii nie odbiega zasadniczo od leczenia nzj. Najczesciej stosowana jest salazopirydyna (sulfasalazyna) którym leczniczym sk3adniniem jest w tym przypadku sulfapirydyna i wykazuje wieksza skutecznoscia od mesalazyny. Cyklosporyna jest przede wszystkim podawana w luszczycowym zapaleniu stawów.
Zapalenie jelit w spondyloartropatiach jest klinicznie, histologicznie i immunologicznie podobne do zapalenia obserwowanego w chorobie Lesniowskiego-Crohna. Nieprawidlowosci immunoregulacji w spondyloartropatiach bez histologicznych cech zapalenia jelit odpowiadaja zaburzeniom obserwowanym we wczesnym okresie choroby Lesniowskiego-Crohna
wg
Dr med. Anna Zubrzycka-Sienkiewicz
Klinika Reumatologii Instytut Reumatologiczny w Warszawie
pozdrawiam
Mamcia

RADIOLOGIA - nowa forma egzaminu

oto kolejny zestaw pytań, tym razem z 12.04.

Pytania charakteryzują się tym, ze nic na ten temat nie było mówione, a większości zdjęć w życiu nie widziałam ;) Aczkolwiek myślę że po opracowaniu poniższych zagadnień, plus tych które już są na forum, nie ma się już czym martwić :)

Po pierwsze: miałam chyba ze 4 pytania o embolizację - Kiedy w nerce - przed nefrektomią w nowotworze, w krwawieniu po urazie, w leczeniu guzkowego zapalenia naczyń, najgorzej że dużo jest odpowiedzi w stylu: dwie odpowiedzi są poprawne..To samo z wątrobą,kiedy embolizujemy? I kolejne: jakimi materiałami: do wyboru: alkohol, spirala, ..
Na fali tego typu pytań: budowa stentów naczyniowych: znowu możliwość odpowiedzi: dwie są prawidłowe.

Warto tez przyjrzeć sie anatomii: 3 pytania z cyklu - struktura na zdjęciu pod literką 1 to.. moje były dziwne, cyferka jakby na tchawicy i odpowiedzi:przełyk, aorta wstępująca, światło tchawicy.. I drugie: na przekroju w CT, chyba aorta i pień płucny,ale było do wybory aorta i tętnica płucna prawa wiec do końca nie wiem. Kolejne:prawie na pewno krążek aorty.
I jeszcze : czy zdjęcie przedstawia płuca w oknie kostnym, płucnym czy śródpiersiowym?

Z innych pytań teoretycznych:
Dynamiczna metodą oceny przepływów jest możliwa w: USG, angioCT,angiografii subtrakcyjnej, 2 odpowiedzi ?
złamanie Salter- Harrisa - przez chrząstkę rozrostową
Jak wykonywać angio-CT: bez kontrastu, z kontrastem w wysyceniu tkanek, w wysyceniu naczyń, czy żadna odpowiedź nie jest poprawna?
Zmiana hipredensyjna w wątrobie u kobiety około 50 to najprawdopodobniej.. naczyniak?
Wklinowanie dotyczy najczęściej:?
Duża ilość płynu w opłucnej spowoduje: rozszerzenia czy zwężenie przestrzeni międzyżebrowych?uniesienie czy obniżenie przepony?
Krwiak śródmózgowy /3 pytania/
opóźniony w CT po24-48h?widoczny w CT po 30min? najczęściej przy kości?powstają w mechanizmie counter-coup?
W CT krwiak podtwardówkowy może być:izo,hypo lub hiper
Rola RM w urazach głowy - do oceny ewolucji zmian.
Badanie pierwszego rzutu w ortopedii: rtg i RMN przy obecności szpiku, czy rtg i CT przy strukturach anatomicznie skomplikowanych, samo CT czy samo RM?
Złamania kompresyjne kręgów są:patologiczne, ustabilizowane, wielopoziomowe,wszystkie odpowiedzi.
Jakie kontrasty są najbezpieczniejsze: jonowe, niskoosmolarne.
Przewlekła choroba limfatyczno - żylna- co zobaczymy na obrazie TK- Odczyn,pow.węzły chłonne, zaburz przepływu, wszystko?
Naczynia chłonne trudno zakontrastować ze względu na: konieczność wypreparowania naczyń, powolne podawanie kontrastu, powolne rejestrowanie zmian, żadna z tych odpowiedzi
postępowaniem w diagnostyce zatorowości płucnej jest:scyntygrafia,angioCT, rtg/ coś jeszcze,ale nie było do wybory CT spiralne ;)/
Format zapisu obrazów :DICOM
Objawem powiększenia lewej komory nie jest:uniesienie koniuszka w lewo i do góry,w lewo i w dół,modelowanie żołądka,zanik trójkąta żyły głównej dolnej..?

Zdjęcia: które(z 4) przedstawia złamanie typu zapięcia pasów?
Które zdjęcie (z 4) to perforacja przewodu pok?
Które zdjęcie (z 4) to nie zastój w nerce?
program jest chyba niedopracowany, bo za każdym razem chodziło o zdjęcie pierwsze:)
ponad to:
Co przedstawia zdjęcie :
- SM
- parę zdjęć : czy to płyn czy niedodma.. kierowałam sie przesunięciem śródpiersia,mało widać
- kolejne:guz czy sarkoidoza?
- guz centralny czy płyn w szczelinie ?
- rozedma czy poszerzenia aorty? Ponad to kilka zdjęć z pytaniem guz,pylica,zapalenie czy rozedma, złej jakości, nic nie widać
- kręgosłup z ZZSK: sydesmofity
- zdjęcie trzustki i wątroby ze zmianami hypodensyjnymi w CT, czy to torbiele, guzki,ropnie, naczyniak?
- zdjęcie oczodołu - złamanie blow in, blow out czy jeszcze jakieś do wyboru..
- zdjęcie mózgowia - wklinowanie, krwiak czy udar? /ze strony/
- zmiany w stawach stopy, chyba chodziło o RZS
- zdjęcie złamania kości ramienia z ewidentna torbielą.
- CT guza jelita grubego
- zdjęcie rtg z guzem jelita grubego /te były ze strony/
- zdjęcie mózgowia,tętniak na jakiej tętnicy?
- CT - krwiak podtwardówkowy /ze strony/
- CT - przerzuty do mózgu /ze strony/
- rtg - przepuklina rozworu przełykowego /ze strony/
- rtg rak żołądka /ze strony/
- ze złamaniem wyr.kolczystego kregu C6-jakie to złamanie- patologiczne,zł.zmęczeniowe po pracy szufla,zł.zmęczeniowe po długim marszu - moim zdaniem szufla
-zdjęcie rtg z ubytkiem kontrastu w miedniczce, w CT zmiana hypodensyja ze zwapnieniami ściany - rak miedniczki? torbiel około miedniczkowa?

pytania z RM: czy zdjęcie to CT,RM T1, RM t2?
Czy paramagnetyki wydłużają czas T1 i przez to wzmacniają kontrast, czy skracają?
Co to czasy T1 i T2?

Uff..więcej nie pamiętam..
najśmieszniejsze jest to, ze tak na prawdę to nie znam odpowiedzi na te pytania.. A jakoś mi się wystrzelało całkiem sporo..
Wiec na pewno w kolejnych turach będzie coraz lepiej!! ;)

pozdrawiam! :)

cd pytan...

Witaj Tomek!
Wybacz, że odpowiem Ci w punktach - niezbyt to elegancko ... - ale tak będzie prościej i przejrzyściej.
Po pierwsze: CRP ujemne to znaczy, że jest całkowicie w normie. CRP, to białko, które jest produkowane przez wątrobę przy stanie zapalnym organizmu. W sytuacji zdrowia może być go trochę we krwi, ale mało.
po drugie: zmiany na rtg pojawiają się po dłuższym czasie choroby, więc ich brak nie wyklucza choroby.
Po trzecie: gdzie i kto Ci robił usg stawów? niestety zależnie od aparatu i specjalisty wyniki mogą być diametralnie różne. Najlepiej oczywiście robić w ośrodkach, które znają się na reumatologii, a nie tam, gdzie bada się najczęściej urazy stawów.
po 4te: wybierz się koniecznie do okulisty, gdyż w chorobach reumatycznych bywają także zaatakowane oczy, tym bardziej, że wspominasz o objawach ze strony oczu.
po 5te: ASO u dorosłych nie ma większego znaczenia, kto Ci zlecił to badanie?
po 6te: nie ma jednoznacznego badania, które pozwoliłoby Ci rozpoznać RZS, ZZSK itp.
po 7me: reaktywne zapalenie stawów to choroba polegająca na 'odczynowym' zapaleniu stawów po zadziałaniu pewnego czynnika (infekcja), a RZS jest spowodowane zaburzeniami układu odpornościowego, trochę daleka droga.
po 8me: leczenie rzs jest wielostronne, tzn. polega na współpracy wielu specjalistów - lekarza reumatologa, rehabilitanta, ortopedy, psychologa, pielęgniarki. W praktyce wygląda to tak, że leczysz się głównie u lekarza reumatologa, czasem chodzisz na wizyty do ortopedy i od czasu do czasu masz kontakt z rehabilitantem. Rehabilitacja powinna być regularna, najlepiej głównie we własnym zakresie (samodzielne ćwiczenia). Do tego profilaktyka - dbanie o stawy dają najlepsze efekty zanim jeszcze te stawy ulegną zniszczeniu (unikanie dźwigania, biegania itp). Do tego wszystkiego leki: sterydy, leki modyfikujące przebieg choroby (często są to niskie dawki leków stosowanych także w onkologii, ale spoko, to są naprawdę niziutkie dawki!!! ), leki przeciwbólowe. Jak ma się szczęście to dostaje się któryś z leków tzw. biologicznych.
po 9te: skutki uboczne sterydów? przede wszystkim tycie, okrągła twarz. Przy dużych dawkach branych dożylnie, domięśniowo, dostawowo, doustnie wiele lat może rozwinąć się uogólniona osteoporoza. To główne utrudnienia przy leczeniu sterydami.
po 10te: życie z endoprotezą?? endo zakłada się tylko u niektórych i to po wieeeeeelu latach choroby, kiedy stawy są już maksymalnie zniszczone, a Ty nie masz nawet zmian w rentgenach! osobiście nie wiem - dopiero będę mieć endo bioder i kolan. Choruję 20 lat, choroba jest stale aktywna, praktycznie nigdy nie miałam remisji. Czy endo jest widoczna? Z tego co wiem, to jedynie na rentgenie no i pozostaje szew po operacji na skórze. Ale na ulicy nie rozpoznasz kto ma endo a kto nie - gwarantuję Endo daje się zamiast zniszczonego stawu, który nie pozwala normalnie żyć, endo więc ma za zadanie poprawić życie pacjenta, m.in. umożliwić swobodne poruszanie się. Na ile to się dzieje u którego pacjenta to różnie to bywa, ale endo jest raczej błogosławieństwem - serio - niż przekleństwem
pozdróka
Agnieszka14

RADIOLOGIA - nowa forma egzaminu

Radiologia 18.04.08
1. krwiak nadtwardówkowy w T1 jest hiperdensyjny i ma kształt dwuwypukłej soczewki, do wyboru były jeszcze dwuwklęsłej, hipotensyjny i kombinacje tych odp
2. rurka intubacyjna powinna być : 2cm powyżej rozwidlenia tchawicy, 4cm i jakaś inna odp, ja wybrałem ze 2.
3. co daje największy efekt wklinowania : krwiak pod, nadtwardówkowy czy krwiak śródmozgowy i krwotok podpajęczynówkowy
4. było TK jamy brzusznej i po lewej stronie duża struktura wypełniona płynem i było pytanie co to jest : wątroba, wolny płyn w otrzewnej, rozległy naciek nowotworowy czy żoładek wypełniony płynem – mi się wydaje ze tak wygląda żoładek w zwężeniu odźwiernika
5. co robi kontrast pozytywny z T1 i czy zmiana robi się bardziej hipo czy hiperintensywna
6. RTG czaszki z przodu i pytanie czy złamanie kąta prawego zuchwy, złamanie dolnej ściany oczodołu, to jest to zdjęcie ze strony na którym jest złamanie kąta zuchwy ze strony
7. jaki narząd najczęściej ulega uszkodzeniu w jamie brzusznej : śledziona, śledziona +wątroba, wątroba i cos jeszcze
8. TK głowy i był krwotok podpajęczynówkoy
9. ropień w płucu lewym i czy w gornym czy dolnym płacie i było zdjecie boczne ale dla mnie nie było to jednoznaczne
10. co się nie dzieje przy powiększeniu prawej komory i tam była odp ze serce przylega do mostka
11. niedomykalność zast.aortalnej i co się dzieje : powiększenie LK i poszerzenie aorty, powiekszenie LK, poszerzenie aorty i LP; poszerzenie LK, LP i PP i jeszcze jakas odp
12. z czego są zb stenty do przetok t-ż, tętniakach aorty i tętnic obwodowych: nitinol, stali nierdzewnej i włókien węglowych i odp dwie prawidłowe
13. embolizacj t.wątrobowej kiedy: leczenie paliatywne nowotworów pierwotnych i wtórnych, przed wykonaniem TIPS, w nadciśnieniu wrotnym i dwie odp prawidłowe
14. TK głowy i krwiak śródmozgowy i w której części, chodziło żeby nie pomylic stron lewa prawa i pytanie płat ciemieniowy, skroniowy
15. guz kąta mostowo-móżdżkowego
16. czaszkogardlak czy makrogruczolak i jaka projekcja T1 czy T2
17. pytanie niedodma czy płyn
18. kilka pytań o odme
19. USG wykonujemy do opróżniania ropni i zbiornikow płynowych , do kontroli leczenia żylaków przełyku i coś jeszcze i do wybrania dwie odp
20. TK z krwiakiem podtwardówkowym
21. udar niedokrwienny półkulowy i która półkula
22. gdzie najczęściej tetniaka w mozgu
23. angiografia naczyn mozgowych i gdzie zlokalizowany tetniak
24. TK jamy brzusznej i czy to torbiel rzekoma trzustki, OZT i ropień czy rak i dodatkowa jakas zmiana w watobie i czy to przerzut, naczyniak jamisty, przerost guzkowy
25. jakie jest badanie pierwszego rzutu w podejrzeniu uszkodzenia odcinka szyjnego – RTG, RM, TK
26. po co się robi RM w uszkodzeniach mozgu – nie pamiętam odp ale była jedna żeby monitowac zmiany
27. ZZSK – zdjęcie kręgosłupa i strzałka na syndesmofity
28. RZS reki i zwichniecie paliczka proksymalnego kciuka
29. RTG stopy i chyba tłuszczak k.piętowej bo były zwapnienia
30. spikule na czaszce i pytanie co to za objaw i odp jakis synonimow ze nie pamiętam tylko spikule
31. RTG klatki złamanie zeber czy odma czy niedodma ale wcale nie było takie oczywiste
32. objawami perforacji nie jest : zarys wewnętrznej sciany jelit czy zew czy widok więzadła sierpowatego
33. co się powinno robic za Bad w ostrym brzuchu : TK, USG, USG+zdjecie przeglądowe, czy samo zdjecie
34. TK z przerzutami do mozgu
35. TK z przerzutami do płuc
36. guz prawej wneki
37. guz i czy gornym czy dolnym Placie lewego pluca
38. rak przelyku chyba i były RTG i 2 TK i jeszcze można było wybrac zwężenie pozapalne, uchylki i cos jeszcze
39. nieprawda jest ze gasrtografina lepiej się wchłania od barytu, jest uzywana do badania dwunastnicy do badania stenozy odźwiernika i cos jeszcze
40. zacienienie gornego Plata prawego i czy to niedodma, zapalenie pluc platowe plyn w opłucnej
41. co nie jest objawem niedrożności – i była odp ze gaz w odbytnicy i jakies inne
42. objawem suchego zap.opłucnej jest – festonowate zaciągnięcia opłucnej, zmniejszenie przejrzystości pluc
43. zdjecie pogladowe kosci robi się w min 2projekcji, zawsze jednej
44. urografia na 4slajdach i wybrac gdzie nie ma zastoju w UKM
45. zdjecie dwukontrastowe i rak zoładka czy perforacja, wrzod czy zwężenie
46. TK jamy brzusznej i czy to faza tetnicza, pozna czy wrotno-miąższowa
47. do tetniaka zapalnego trzeba wykonac TK, TK z kontrastem i inne
48. to samo tylko do tetniaka rozwarstwiającego
49. TK j.brzusznej i czy rak, ch.L-C, uchyłki
50. zdjecie serca- to jakas rekonstrukcja, wyglądało jakby z Sobotty i czy to MIP, Volume Reading
51. Aerobilia na Tk
52. kamica pecherzykowa na USG
53. od czego zależy częstotliwość precesji Larmora – od indukcji pola magnetycznego
54. rtg kl. Piersiowej – stan po usunięciu płuca ze strony
55. CT brzucha – ostre zapalenie trzustki ze strony
56. 3 pytania po 2 zdjęcia rtg klatki piersiowej – w projekcji pa cień okrągły, a w bocznej za każdym razem cos innego, płyn w szczelinie, zapalenie płatowe płuc, chyba guz
57. MR głowy – AVM ze strony
58. z czego zbudowane są stenty i czy są samorozprężające
59. jaka embolizacja zapobiega powstawaniu krążenia obocznego – wydaje mi się że poprawna odpowiedź to kapilarna
60. zdjęcie RTG na którym widać objaw Lodmana i pytanie czy widać go tylko w zmianach złośliwych
61. rysunki z prelekcji i pytanie które odczyny okostnowe są charakterystyczne dla zmian złośliwych
62. jaka jest najlepsza metoda do obrazowania złogów w UKM
63. przewlekła choroba limfatyczno – żylna co widać w CT
64. ostre zapalenie trzustki kiedy robi się CT i USG po laboratoryjnie potwierdzonym rozpoznaniu, i wariacje ze ct pierwszego dnia usg po 3 i rożne wariacje na ten temat
65. mr glowy czy to krwawienie czy guz
66. jaka metoda jest dobra do dynamicznego obrazowanie przepływów
67. co widać na rtg klatki piersiowej przy powiększeniu lewego przedsionka
68. rtg kl. Piersiowej zacieniona cala prawa polowa, śródpiersie nie przesunięte i pytanie co to jest odma + plyn, rozedma + plyn,

wiecej nie pamiętam powodzenia od gr I, Karol i Krzysiek